استعلام قیمت این محصول

تماس جهت استعلام قیمت و ثبت سفارش

تصفیه آب صنعتی

یک روش برای شیرین کردن آب، تصفیه آب صنعتی یا اسمز معکوس است. این روش تصفیه آب مورد نیاز صنایع مختلفی همچون کشاورزی، دامداری، پرورش ماهی، مرغداری و … است و با استفاده از دستگاه اسمز معکوس می توان آب سخت و با املاح فراوان را مناسب استفاده در این صنایع کرد.

در سیستم تصفیه آب اسمز معکوس RO، یک پمپ فشار قوی، فشار لازم برای عبور معکوس آب از داخل فیلتر های مخصوص را فراهم می کند و آب با گذر از این فیلتر، بسیاری از ناخالصی های خود را از دست می دهد. در ادامه این مطلب شما را با نحوه عملکرد و کاربردهای سیستم تصفیه آب RO اسمز معکوس صنعتی بیشتر آشنا خواهیم کرد. لطفا با ما همراه باشید.

معرفی سیستم تصفیه آب صنعتی

دیاگرام تصفیه آب صنعتی

سیستم تصفیه آب صنعتی یک روش نوین در تصفیه آب است که از طریق فرایند اسمز معکوس ، تصفیه آب را انجام دهد. دستگاه تصفیه آب صنعتی قادر به تبدیل آب شور به آب شیرین می باشد و با توجه به اینکه امروزه صنایع بسیاری نیازمند آب سبک و با املاح پایین هستند، استفاده از دستگاه تصفیه آب RO رایج تر از قبل شده است.

با به کار گیری این دستگاه، میزان املاح و سختی آب نزدیک به صفر می شود و دسترسی به آب با کیفیت جهت استفاده در دامداری، کشاورزی، پرورش ماهی، صنعت پزشکی، پالایشگاه های نفت و گاز، داروسازی، صنایع خودروسازی و … فراهم می شود.

در روش اسمز معکوس RO، ناخالصی ها و املاح آب جداسازی و حذف می شود و به عبارتی، آب سبک تولید می شود. فرایند جداسازی ناخالصی ها در سیستم تصفیه آب صنعتی، با استفاده از غشاء یا ممبران اسمز معکوس RO و با ایجاد یک فشار انجام می گیرد.

ممبران یک غشاء با روزنه های بسیار ریز است که فقط اجازه عبور آب خالص را از خود می دهد و ناخالصی ها در آن طرف غشاء باقی می مانند. فشار مورد نیاز برای عبور آب از ممبران نیز توسط پمپ فشار قوی تامین می گردد.

اجزا و چگونگی کار دستگاه تصفیه آب صنعتی

دستگاه تصفیه آب صنعتی شامل اجزای مختلفی است که هر کدام از اجزا وظایف خود را دارند. در این بخش مراحل کار این دستگاه را بیشتر بررسی می کنیم.

دستگاه تصفیه آب صنعتی

تصفیه آب صنعتی چیست و چگونه کار می کند؟ برای پاسخ به این سوال تخصصی و پیچیده لازم است با مراحل تصفیه آب صنعتی به شکل دقیق آشنا شوید و فرایند تصفیه ی آب را از ابتدا تا زمانی که به آب قابل استفاده برای مصارف گوناگون تبدیل می شود بشناسید.

روش های تصفیه آب صنعتی روش های متنوعی ست و هرکدام ویژگی های خاص خود را داراست که در این بخش به اختصار هر یک از این بخش ها و نحوه عملکرد آنها را بررسی می کنیم :

اجزای پیش تصفیه

اولین مرحله در تصفیه کردن آب صنعتی، مرحله پیش تصفیه است. این مرحله اساسا فیلتراسیون آب است و شامل فیلتر شنی، فیلتر کربنی و فیلتر میکرونی می باشد.

البته تمام دستگاه ها این بخش را دارند و بسته به اینکه فاکتور SDI آب چقدر باشد، نیاز به این مرحله از تصفیه می باشد. اگر با انجام آزمایشات دقیق آب میزان SDI آن بیشتر از 5 شد، باید آب از مرحله پیش تصفیه بگذرد.

پیش تصفیه

آب ناخالص طی مرحله پیش تصفیه، سه مرحله فیلترشنی، فیلترکربنی و فیلتر میکرونی را می گذراند. با استفاده از فیلترشنی که دارای سیلیس های دانه بندی شده است، ذرات معلق آب تا 50 میکرون حذف می شوند و بر اساس ذراتی که نیاز به حذف دارند، ضخامت و دانه بندی بستر سیلیس مشخص می گردد.

بعد از فیلتر شنی، فیلتر کربنی قرار دارد که برای حذف بو، مزه و کلر آزاد موجود در آب استفاده می شود. همچنین فیلتر کربنی برای از بین بردن هر چه بهتر کدورت ها و ذرات به قطر 5 میکرون استفاده می شود. ذرات کلوییدی تا قطر 5 میكرون که از فیلترهای شنی و کربنی عبور کرده اند، وارد فیلتر میکرونی می شوند و میزان SDI از بالای 5 به کمتر از 3 می رسد.

پیش تصفیه

 • فيلتر شنی تحت فشار : فيلتر شنی تحت فشار یک فیلتر چند منظوره می باشد که می تواند ذرات معلق را تا 50 میکرون حذف کند. برای حذف ذرات میکرون و معلق، آب از فیلتر شنی که داخل آن از سیلیس دانه بندی پر شده است عبور می کند و با در نظر کردن اندازه ذراتی که باید حذف شوند، ضخامت و دانه بندی بستر سیلیس قابل تعیین است.
 • فیلتر کربنی : فیلتر کربنی یکی دیگر از فیلترهای دستگاه تصفیه آب است که برای حذف بو، مزه و کلر آزاد موجود در آب استفاده می شود.
 • فیلتر میکرونی : برای حذف بهتر کدورت و حذف ذرات به قطر 5 میکرون، فیلتر میکرونی استفاده می شود. ذرات کلوئیدی تا قطر 5 میکرون از فیلتر شنی عبور می کنند و در قسمت فیلتر کربنی گرفته می شوند.

اجزای تصفیه آب صنعتی

اجزای تصفیه آب صنعتی

پس از اینکه آب از مرحله پیش تصفیه عبور می کند، وارد بخش اصلی سیستم تصفیه RO می شود. آب در این مرحله با گذر از ممبران های غشایی، املاح و آلاینده های خود را از دست می دهد.

هر چه املاح و شوری آب بیشتر باشد، فشار کار سیستم تصفیه آب بیشتر خواهد بود و فشار مورد نیاز توسط پمپ طبقاتی یا پمپ فشار قوی تامین می گردد.

پس از کم شدن درجه SDI آب به کمتر از 3، آب وارد مرحله اصلی تصفیه RO خواهد شد. آب در این مرحله به واسطه ممبران های غشایی، املاح و آلاینده های خود را از دست می دهد اگر درجه سختی آب بیشتر باشد، فشار مورد نیاز برای عبور دادن آب از غشاء هم باید قوی تر باشد. پمپ فشار قوی فشار لازم برای عبور آب از ممبران را ایجاد می کند.

پمپ فشار قوی مختص به دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس است و در دستگاه با روش تصفیه اسمز مستقیم، پمپ فشار کار گذاشته نمی شود.

مهم ترین بخش سیستم تصفیه آب RO اسمز معکوس صنعتی، واحد غشایی آن است. فیلتر ممبران صنعتی وظیفه دارد آلاینده ها و املاح آب را حذف کند و مرکز دستگاه محسوب می شود. با حرکت کردن معکوس آب داخل ممبران به واسطه فشاری که توسط پمپ طبقاتی ایجاد می شود، املاح و یون های آب حذف می گردند.

تصفیه نهایی آب و حذف یون ها با روش اسمز معکوس، حرکت معکوس آب از داخل فیلترهای نیمه تراوای اسمز معکوس می باشد. در روش اسمز مستقیم نیز آب به صورت طبیعی از محلول با غلظت بالاتر حلال به سمت محلول با غلظت پایین تر حلال حرکت می کند و نیازی به فشار بالا نیست.

ممبران تصفیه آب

واحد تجهیزات کنترل دبی و فشار شامل پمپ طبقاتی و پمپ پیستونی می باشد که فشار اسمزی مورد نیاز برای عبور آب از فیلتر اسمز معکوس توسط پمپ طبقاتی ایجاد می گردد. برای خرید دستگاه تصفیه آب صنعتی اسمز معکوس، نیاز به انتخاب پمپ مناسب برای آن متناسب با ظرفیت دستگاه است.

دستگاه تصفیه آب صنعتی دارای سیستم اتوفلاش است. این سیستم از رسوب گرفتگی جلوگیری می کند. برای شستشوی ممبران در محل باید دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس به سیستم CIP مجهز شود. فرآیند شستشوی ممبران هر 6 ماه یکبار انجام می گیرد و مانع از رسوب گرفتگی می شود.

برای کنترل و ماریتورینگ فرایند، استفاده از ابزار دقیق مناسب ضروری می باشد. این ابزار شامل فشارسنج، جریان سنج، کنترل کننده فشار بالا و پایین (سوپیچ فشار بالا و پایین) می باشد.

تجهیزاتی همچون مانومتر اندازه گیری فشار، فلومتر، هدایت سنج و pH متر و تابلو برق، تجهیزات ابزار دقیق دستگاه اسمز معکوس هستند.

برای کنترل اتوماتیک دستگاه یک تابلو برق مرکزی نصب می شود که دارای کلیه ورودی ها و خروجی های مورد نیاز می باشد.

با توجه به اینکه املاح و ناخالصی های آب ممکن است باعث ایجاد رسوب روی فیلترها شوند. برای ممانعت از رسوب روی فیلترهای دستگاه تصفیه آب صنعتی، از سیستم تزریق آنتی اسکالانت استفاده می شود که مواد ضد رسوب را تزریق می کند.

واحد تزریق مواد شیمیایی برای تزریق آنتی اسکالانت و مواد شیمیایی دیگر استفاده می شود. این سیستم باعث افزایش طول عمر فیلترها نیز می شود.

تمام تجهیزات و تابلوی کنترل دستگاه تصفیه آب صنعتی اسمز معکوس بر روی شاسی از جنس استنلس استیل قرار می گیرند.

طرز کار دستگاه تصفیه آب صنعتی

تصفیه کننده های آب صنعتی که با نام دستگاه تصفیه آب صنعتی نیز شناخته می شوند اغلب با روش اسمز معکوس آب را تصفیه می کنند. دستگاه های تصفیه آب صنعتی با بهره مندی از سیستم های پیش فیلتراسیون و میکروفیلتراسیون قادر به از بین بردن کلیه ی ناخالصی ها و آلاینده های آب از جمله رسوبات و گل و لای موجود در آب، فلزات سنگین، ویروس ها و باکتری ها و تنظیم و کنترل سختی آب هستند.

از دستگاه تصفیه آب صنعتی برای تولید و توزیع آب سالم و با کیفیت استفاده می شود و در راستای کاهش هزینه های بیماری و درمان بسیار موثرند.

مراحل تصفیه آب صنعتی

آب تصفیه شده مورد نیاز برای مصارف مختلف خانگی، کشاورزی، تجاری و صنعتی و مصارف عمومی ویژگی های متفاوتی را داراست اما مراحل تصفیه ی آب در تصفیه خانه در نهایت یک فرایند واحد با کمی تغییر در جزییات است. روش تصفیه آب صنعتی روش اسمز معکوس است که مراحل اصلی آن به شرح زیر است:

 • پیش فیلتراسیون
 • میکروفیلتراسیون
 • پمپاژ
 • اسمز معکوس

هر یک از مراحل گفته شده در بالا شامل فرایندهای جزیی دیگری ست و آب برای وارد شدن به سیستم اسمز معکوس باید از چندی مرحله ی فیلتراسیون عبور کند تا تمام اجزای اضافی و گل و لای و ذرات مختلف آن از بین بروند و وارد ممبران ها نشوند.

در مرحله ی پیش تصفیه آب چه اتفاقی می افتد؟

پیش فیلتراسیون یا پیش تصفیه مرحله ی اول دستگاه تصفیه آب صنعتی ست که در آن با کمک سیستم تزریق کلر آب خام را ضدعفونی کرده و سپس با افزودن مواد شیمیایی به آن کلر باقی ماده را از بین می برند. آب خام بعد از عبور از فیلتر های شنی عظیم ذرات معلق خود را از دست می دهد و در مرحله ی بعد از یک فیلتر کربنی برای حذف بو و کلر و رسوبات باقی مانده عبور می کند.

میکروفیلتراسیون آب

میکروفیلترها یکی از قوی ترین غشاها برای جداسازی ذرات مختلف از آب هستند. این گروه از غشاهای فیلتراسیون به دلیل قطر کم منافذشان قادر هستند ذرات 0.1 تا 10 میکرون را از آب حذف کنند. فیلترهای الیافی در ارتفاع 10 تا 40 اینچی و با قطر 2 تا 4 اینچی تمام ذرات گل و لای و ماسه ی باقی مانده در آب را از آن جدا می کنند

انواع غشای دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس

غشای مورد استفاده در سیستم تصفیه آب RO صنعتی از جنس استات سلولز است و ضخامت آن در حدود 100 میکرون می باشد. این غشاء یک لایه نازک و متراکم است و در لایه دیگر آن تخلخل بیشتری وجود دارد.

در سیستم های اسمز معکوس (RO) سه شکل غشاء زیر استفاده می شوند :

غشاء بافته شده به شکل مارپیچ

در غشاء بافته شده به شکل مارپیچی، ممبران غشاء و قسمت محافظ در لایه های متناوب قرار دارند و به شکل مارپیچ داخل استوانه قرار دارند. ماده محافظ این غشاء به صورت متخلخل عمل می کند و جدا سازی آب شیرین و پساپ در داخل استوانه انجام می گیرد.

سیستم های لوله ای

نوع دوم غشاء مورد استفاده در سیستم های اسمز معکوس (RO) سیستم لوله ای است که در داخل آن لوله ای به قطر 125 میلی متر قرار گرفته است.

غشاهای فیبر تو خالی

غشاهای فیبر تو خالی مورد استفاده در تصفیه آب صنعتی RO ، لوله هایی به قطر بسیار کوچک هستند که قطر آنها در حدود 1 میکرون و کمتر است. آب وارد سطح خارجی ممبران شده و پس از نفوذ به داخل ممبران، از انتهای آن خارج می گردد.

در مقایسه سه غشاء فوق، سیستم های مارپیچی و فیبر تو خالی در مقایسه با سیستم های لوله ای شدت جریان بیشتری از آب را تصفیه می کنند اما در معرض گرفتگی بیشتری هستند به همین دلیل برای تصفیه و حذف مواد معدنی آب آشامیدنی کاربرد دارند.

انواع دستگاه تصفیه آب Reverse Osmosis صنعتی

انواع دستگاه تصفیه آب صنعتی

سیستم تصفیه آب آر او اسمز معکوس صنعتی با توجه به نوع کاربرد آن می تواند در گروه های مختلفی تقسیم بندی شود و نوع غشاء، ظرفیت و مراحل پیش تصفیه آن در کاربردهای مختلفی که دارد، متفاوت باشد. انواع رایج این سیستم به شرح زیر هستند :

برای کشاورزی در بسیاری از شهرها مخصوصا شهرهای مرکزی، شرقی و جنوب کشور نیاز به اصلاح آب می باشد. در اکثر مزارع و زمین های کشاورزی دسترسی به آب سالم موجود نیست و به همین دلیل از سیستم تصفیه آب RO اسمز معکوس صنعتی برای کاهش مقدار املاح موجود در آب استفاده می شود. در صورت عدم تصفیه آب کشاوری، زمین های زراعی به مرور دچار فرسایش می شوند و کیفیت محصولات تا حد زیادی کم خواهد شد.

بسیاری از گل و گیاهان گلخانه ای در برابر املاح آب مقاومت خوبی ندارند و آب سخت باعث می شود رشد آنها متوقف شود. بنابراین محصولاتی که در گلخانه پرورش داده می شوند نیاز به آب با حجم پایینی املاح دارند و برای این محیط هم می توان با در نظر گرفتن مقدار آب تصفیه شده مورد نیاز و وسعت گلخانه، دستگاه تصفیه آب صنعتی با ظرفیت مناسب تهیه کرد.

با توجه به اهمیت سلامت آب برای بیماران و پرسنل بیمارستان، استفاده از سیستم تصفیه آب RO اسمز معکوس صنعتی برای محیط بیمارستانی هم توصیه می شود همچنین برای محیط های آزمایشگاهی هم نیاز به حذف املاح موجود در آب است.

غشای نیمه تراوای موجود در فرایند اسمز معکوس، حجم بسیاری از املاح آب را حذف می کند تا نه تنها مناسب برای نوشیدن بیماران و پرسنل باشد.، بلکه در آزمایشگاه ها و استریلز کردن تجهیزات اتاق عمل و … نیز استفاده داشته باشد.

مصرف آب دارای املاح بالا توسط مرغ و طیور باعث بیماری های مختلفی از جمله نرمی استخوان و سنگ کلیه در آنها می شود به همین دلیل نیاز است که از دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس با ظرفیت مناسب در مرغداری استفاده شود. از بهترین روش های تصفیه آب در مرغداری، روش اسمز معکوس است که با حذف ناخالصی ها، آب را مناسب برای مصرف مرغ و طیور می کند.

از کاربردهای سیستم تصفیه آب آر او اسمز معکوس صنعتی برای تصفیه آب دریا و کاهش شوری آن است. آب دریا را می توان در کشاورزی و صنایع مختلف استفاده کرد اما نیاز است که املاح آن با روش اسمز معکوس از بین بروند و مرحله پیش تصفیه برای این آب اهمیت بسیاری دارد. نوع فیلتر و غشاهای موجود در دستگاه تصفیه آب صنعتی اسمز معکوس، توانایی حذف حجم زیادی از املاح آب دریایی را دارد.

تصفیه آب دریا

بیشتر بخوانید

تصفیه آب دریایی SWRO

تجهیزات مورد استفاده در دستگاه تصفیه آب صنعتی ro

در دستگاه اسمز معکوس RO برخی از تجهیزات مورد استفاده قرار می‌گیرند که شامل: بوستر پمپ پکیج RO، فيلتر شنی، فيلتر کربن دستگاه RO، سيستم تزريق ضد رسوب، پمپ فشار بالا (پمپ تصفیه آب صنعتی)، ممبران RO، محفظه تحت فشار، گيج فشار، فلومتر، سوييچ فشار پايين، سوييچ فشار بالا، پمپ تقویت کننده می‌باشد.

حجم و ظرفیت دستگاه تصفیه آب RO

حجم و ظرفیت تصفیه آب صنعتی

دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی معمولا از ظرفیت پنج متر مکعب در شبانه روز شروع می‎شوند که به آنها دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی گفته می شود. ظرفیت ممبران‌های صنعتی معمولا 5 متر مکعب الی 25 متر مکعب در شبانه روز می‌باشند. دستگاه‌های نیمه صنعتی از 1400 لیتر الی 5000 لیتر آب شیرین و تصفیه شده در روز را تامین می‌کنند.

به طور معمول برای دستگاه‎های بالای 25 متر مکعب از چند ممبران با ظرفیت 25 متر مکعب در شبانه روز استفاده می‌شود. ظرفیت تولید این دستگاه‌ها تا بالاتر از 2000 متر مکعب در شبانه روز هم بوده و در ظرفیت‎های خیلی بالاتر، مدولار شده و در رنج کارخانه تصفیه آب صنعتی قرار می‌گیرند.

تعریف اسمز معکوس

تعریف اسمز معکوس

اسمز معکوس یک نوع فرآیند فشار محور می‌باشد که طی این فرآیند، به واسطه اعمال فشار در یک سمت غشاء نیمه تراوا ضمن عبور آب که فاقد ناخالصی است، از عبور ناخالصی‌های بسیار ریز هم جلوگیری می‌کند.

برخی سازندگان غشاها بیان کرده‌اند که واحدهای کوچک تصفیه آب صنعتی RO از نظر تئوری با فشار بسیار کم کار می‎کنند، اما بهتر است که بدانید اگر تصفیه آب صنعتی با فشاری کمتر از 45 psi کار کند آب زیادی را دریافت نخواهید کرد و همچنین کیفیت آب خروجی از دستگاه هم به خطر می‎افتد.

فشار پایین آب ورودی سبب می‎شود واحد تولید کننده آب آشامیدنی کمتری تولید کند، مخزن ذخیره را کندتر پر کند و در نهایت آب با کیفیت پایین تری تولید کند. لازم به ذکر است که عملیات تصفیه آب درون پکیج ro صنعتی با فشار آب معمولی 60 psi اجرا می‌شوند، اما با یک پمپ کوچک حتی بهتر هم عمل می‎کنند تا فشار را تا 80 psi و یا بالاتر افزایش دهند.

کاربردهای دستگاه تصفیه آب ro صنعتی

کاربرد تصفیه آب ro صنعتی

شاید تمایل داشته باشید تا در رابطه با کاربردهای دستگاه تصفیه آب صنعتی بدانید. تصفیه آب در مقیاس بیشتر از پنج متر مکعب در روز قبل از ورود به منابع کویل دار، کولینگ تاور ها، دیگ‌های بخار و کلیه تجهیزات حرارتی و برودتی است. تصفیه آب شور دریا در مقیاس بسیار بزرگ برای مقاصدی مانند: تامین آب شرب، آشپزخانه به منظور پخت و پز، شست‌وشو در حمام ها و … مورد استفاده قرار می‎گیرد.

تصفیه آب مورد استفاده در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی به منظور جلوگیری از ورود آب سخت و یا شور به سیستمها و ضررهای ناشی از تاثیرات آب شور در تاسیسات نفتی قرار می‎گیرد. تصفیه آب کشاورزی برای آبیاری درختان، تامین آب شیرین برای تولید محصولات غذایی و دارویی و تامین آب شیرین جهت پرورش آبزیان قرار می‌گیرد.

نصب و راه اندازی تصفیه آب صنعتی RO

یکی از مهم ترین فاکتورها در بهره برداری از دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس نصب و راه اندازی آب شیرین کن صنعتی دقیق و با کیفیت دستگاه های تصفیه آب می‎ باشد. لازم به ذکر است که تبحر، تخصص و مجرب بودن شرکت تولید کننده تصفیه آب صنعتی RO و همچنین دانش فنی کارشناسان با بالا بردن بهره وری دستگاه، رابطه مستقیم دارد.

دستورالعمل بهره برداری و آموزش مناسب به اپراتور بهره‌بردار باید به درستی و دقیق انجام شود. همچنین پر کردن مداوم چک لیست نگهداری دستگاه RO توسط خریدار و ارائه آن به صورت مداوم به شرکت تولید کننده ضروری و لازم است. این کار به دلیل چکاپ دوره‎ای سیستم است و از نکات مهم در بهره‌برداری و افزایش دوام و همچنین عمر مفید سیستم به شمار می‌رود.

گارانتی دستگاه تصفیه آب صنعتی

برای خرید دستگاه تصفیه آب صنعتی گارانتی آن نیز بسیار مهم است و شما باید پس از خرید دستگاه و استفاده از آن، از خدمات پس از فروش بهره مند شوید. گارانتی باید دارای خدمات پس از فروش باشد تا اگر دستگاه دچار نقص فنی و مشکلی شد، بتوانید از طریق آن اقدام به تعمیر اصولی و یا تعویض کنید.

خرید دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس

برای یافتن تولید کننده‌های دستگاه RO صنعتی باید با شرکت‌های متخصص تولید کننده و با رزومه کاری قوی و تخصص کافی وارد مذاکره شد. یکی از فاکتورهای اصلی انتخاب تولید کننده مناسب بازدید از کارخانه تولید کننده و بازدید از کیفیت دستگاه‎های RO تولید شده در حال کار توسط شرکت های مجرب است.

همچنین باید افزود که مطالعه دقیق پروپوزال ارائه شده توسط شرکت تولید کننده پکیج تصفیه آب صنعتی و استفاده از ممبران‎های با کیفیت و پمپ‎های اروپایی در طرح، می‌تواند نشان از کیفیت بالای ساخت و تولید این دستگاه‌ها باشد. حال برای خرید دستگاه تصفیه آب صنعتی می‎توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید و بعد از مشاوره گرفتن محصول خود را با خیال راحت سفارش دهید.

نکات مهم برای خرید دستگاه تصفیه آب صنعتی

شما برای خرید دستگاه تصفیه آب صنعتی لازم است بعضی نکات مهم را مدنظر قرار دهید از جمله آنکه :

 • برای خرید دستگاه تصفیه آب صنعتی از شرکت مورد نظرتان دقت داشته باشید که شرکت برای نصب و راه اندازی دستگاه حتما باید میزان نیاز شما به آب و منبع تامینی که در دسترس شماست توجه کند تا در ساخت دستگاه و عملیات نصب آن مشکلی ایجاد نشود.
 • پیش از خرید دستگاه آب شیرین کن صنعتی میزان حجم مورد نیاز آب و کیفیت آن را دقیقا بررسی کنید.
 • بررسی کنید که آیا آب منبع شما نیاز به پیش تصفیه دارد یا خیر زیرا اگر منبع آبی که دستگاه تصفیه را تامین می کند دارای باکتری یا فلزات سختی مثل کلسیم و منیزیم باشد، می بایست دستگاه مجهز به سیستم پیش تصفیه باشد.
 • شاخص SDI آب را بررسی کنید و در زمان خرید سیستم تصفیه آب صنعتی به شرکت ارائه کنید. این پارامتر مشخص کننده میزان ذرات معلق و کلوئید ها در آب است و در واقع کیفیت آب را نشان می دهد. اگر SDI آب بالاتر از 5 باشد، حتما باید دستگاه تصفیه آب صنعتی مجهز به سیستم پیش تصفیه باشد .

بخش های سیستم تصفیه اسمز معکوس صنعتی

لازم به ذکر است که سیستم تصفیه اسمز معکوس صنعتی شامل بخش‌های مانند: پیش فیلتر چند رسانه‎ای، سختی گیر آب یا سیستم دوزینگ ضد انعقاد، سیستم دوزینگ کلرزدایی، واحد اسمز معکوس با غشاهای نیمه تراوا و استریلایزر UV و یا کلر زنی پس از تصفیه می‌باشد. این دستگاه‌ها تکنولوژی اسمز معکوس با فیلترهای چند رسانه ای، برای انتقال آب ورودی و حذف ذرات بزرگتر از ده میکرون را فراهم خواهند کرد.

طراحی تامین و تولید سیستم تصفیه آب صنعتی

تصفیه آب صنعتی یک سیستم کامل، با ورودی آب خوراک و لوله‌های تخلیه جداگانه است. مشخصات لوله‌های ورودی و خروجی همیشه باید با آنالیز آب، فشار آب خوراک و همچنین احتباس نمک مقایسه شود.

طراح یک سیستم اسمز معکوس با کمترین هزینه ممکن برای فشار غشایی و نصب، احتباس نمک و حداکثر بازیابی را انجام می‌دهد. بهبود نمک زدایی آب دریا به فشار اسمزی آب خوراک و انواع غشای کاربردی در طی فرآیند شیرین سازی آب بستگی دارد.

برای طراحی سیستم اسمز معکوس RO باید برخی از پارامترها مشخص باشد. یک سیستم فیلتراسیون غشایی به طور معمول برای شرکت در یک فرآیند مداوم طراحی شده است، چرا که شرایط فرآیند، همانند جریان آب خوراک و جریان نفوذ، مداوم و همیشگی است.

این مورد در سیستم های (Reverse Osmosis) نیز صدق می‎کند. دستگاه‌های اسمز معکوس برای شرکت در یک فرایند مداوم با یک جریان مداوم نفوذ و همچنین بازیابی سیستم که پایدار است، طراحی شده‌اند.

تغییرات در دمای آب و میزان رسوبگذاری آب خوراک با تنظیم فشار خوراک جبران خواهد شد. دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس که به صورت بهینه طراحی شده باشد، باید حداقل بین ۹۵٪ الی ۹۹٪ ناخالصی‌های موجود در آب ورودی را از آن حذف کند. یکی از عواملی که باید پکیج RO در انجام آن توانایی داشته باشد حذف نمک آب است.

طراحی فرآیندهای تصفیه آب صنعتی با توجه به پارامتر های از جمله: دبی آب مورد نیاز، کیفیت آب ورودی و خروجی و غیره صورت می‌گیرد. این شبیه سازی با استفاده از نرم افزارهایی که توسط تولید کنندگان ممبران‌ها توسعه یافته‌اند انجام می‌شود. از جمله این نرم افزارها می‌توان به: نرم افزارهای ROSA و WAVE شرکت (DOW) اشاره کرد.

انواع تصفیه آب های صنعتی

انواع تصفیه آب صنعتی را می‌توان در یک دسته بندی کلی: دستگاه تصفیه آب بیمارستان، اسمز معکوس ro صنعتی، تصفیه آب کشاورزی، دستگاه تصفیه آب دامداری و گاوداری، تصفیه آب هتل، دستگاه تصفیه آب مرغداری و تصفیه آب دریایی دسته بندی کرد.

قیمت دستگاه اسمز معکوس صنعتی

قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی

قیمت این دستگاه وابسته به کیفیت تجهیزات مورد استفاده در ساخت دستگاه، میزان آلایندگی و یا سختی و هدایت الکتریکی آب ورودی به دستگاه و درصد آب پرت سیستم و مقدار آب مورد نیاز در شبانه روز می باشد. اگر بخواهیم از دبی آب معین وروردی، مقدار بیشتری آب تمیز و شیرین استحصال کنیم، باید تعداد ممبران‌ها و همچنین قدرت پمپ تامین فشار را بالاتر ببریم از این رو قیمت دستگاه نیز بالاتر می‌رود.

به عنوان مثال استفاده از پمپ فشار قوی پمپیران به جای دانفوس باعث کاهش قیمت ro صنعتی می‌شود. میزان افزایش قیمت زمانی که ظرفیت پکیج RO را به طور مثال از 10 متر مکعب در روز به 20 مترمکعب در روز افزایش می‌دهید به صورت متناسب با ظرفیت نیست.

قیمت این دستگاه 10 متر مکعب با آب ورودی با tds نزدیک 2000ppm معادل 75 میلیون تومان و قیمت دستگاه به منظور تصفیه همان آب با دبی 20 متر مکعب تقریبا 110 میلیون تومان خواهد بود. با این حال برای کسب اطلاعات دقیق و کامل در این باره می‎توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی با توجه به عوامل مختلفی تعیین می شود که در این بخش به بعضی از این عوامل اشاره می کنیم :

 • میزان خالصی آب خروجی و تصفیه شده
 • میزان ناخالصی آب ورودی از منبع تامین کننده
 • وجود یا عدم سیستم پیش تصفیه
 • های قوی تری در دستگاه استفاده شوند.
 • نوع و جنس قطعات استفاده شده در دستگاه
 • کیفیت شاسی و لوله کشی در دستگاه
 • قدرت و کارایی پمپ ‌ها در اسمز معکوس که هر چقدر ظرفیت دستگاه تصفیه بیشتر باشد باید پم
 • نوع آلاینده ‌های آب و میزان سختی آن که باید از بین برود.
 • نوع و سایز فیلتر شنی و فیلتر کربنی
 • نوع اتصالات فشار بالا و فشار پایین
 • تعداد فیلترهایی که در دستگاه قرار داده شده اند
 • و …

انتخاب برند دستگاه تصفیه آب صنعتی

برای خرید دستگاه تصفیه آب صنعتی توجه به برند دستگاه اهمیت زیادی دارد. برندهای متعددی در بازار هستند که دستگاه آب شیرین کن را با کیفیت ساخت و قیمت های متفاوت عرضه می کنند و شاید انتخاب بهترین آنها کمی برای شما سخت باشد.

در زمان خرید، به نوشته های روی دستگاه اهمیت زیادی ندهید و آنچه که مهم است، قطعات دستگاه هستند. بررسی کنید که قطعات دستگاه تصفیه آب صنعتی همگی اصل و از یک برند باشند و اگر هر قطعه برای یک برند بود، احتمالا دستگاه با کیفیت نباشد.

سخن پایانی

با توضیحاتی که در این مطلب راجع به سیستم تصفیه آب آر او اسمز معکوس صنعتی ارائه شد، می توانید برای خرید این دستگاه اقدام کنید. در زمان سفارش دستگاه، شرکت مربوطه از شما سوالاتی می پرسد از جمله آنکه برای تصفیه آب در کدام صنعت نیاز به دستگاه دارید و میزان آب تصفیه شده مورد نیاز صنعت شما چقدر است. سپس طبق اطلاعات به دست آمده، دستگاه طراحی و ساخته می شود.

اگر به شرکتی مراجعه کردید و پیش از بررسی این موارد، یک دستگاه از پیش ساخته شده بدون ویژگی های مدنظر شما را در اختیارتان قرار داد، از انتخاب خود صرفه نظر کنید و به سازمان های معتبر مراجعه نمایید.

سوالات متداول

FAQ

دستگاه اسمز معکوس چیست؟

دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس با فشار آب را به صورت معکوس از فیلترها و غشاء ها عبور می دهد و بدین صورت آب بسیاری از ناخالصی های خود را از دست داده و تصفیه می شود.

کاربرد دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس در چه صنایعی است؟

گستره ی استفاده از دستگاه های اسمز معکوس بسیار وسیع بوده به طوری که از صنایع خوراکی و دامپروری تا صنایع شیمیای و خودرو سازی می توان از این دستگاه استفاده کرد.

تفاوت اسمز معکوس با اسمز مستقیم در چیست؟

یک تفاوت اصلی سیستم تصفیه آب RO اسمز معکوس با اسمز مستقیم این است که روش اسمز مستقیم بدون نیاز به مصرف انرژی انجام می گیرد اما پدیده اسمز معکوس به دلیل وجود پمپ آب فشار قوی نیاز به مصرف انرژی دارد.

به اشتراک بگذارید

محصولات دیگر

دیدگاه ها و نظرات

امتیاز ۵ از ۵ – ۶ رای
spinner در حال ثبت رای
 1. رضا کاووسی 1 مرداد 1402 at 11:51 ب.ظ - Reply

  سلام وقت بخیر، قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی چقدر هست؟ آیا شما نصب رو هم انجام میدین؟

  • پی آب پالیز 11 مرداد 1402 at 10:11 ب.ظ - Reply

   سلام جناب کاووسی، قیمت دستگاه های تصفیه آب صنعتی بستگی به میزان ظرفیت آب مورد نیاز متغیر هست. از این رو لطفا جهت مشاوره و اطلاع از قیمت به روز با شماره 09141406635 تماس بگیرید.

   در ضمن ما تمامی مراحل را از مشاوره، طراحی، اجرا تا نصب و راه اندازی را صفر تا صد انجام میدیم. با تشکر