استعلام قیمت این محصول

تماس جهت استعلام قیمت و ثبت سفارش

فیلتر ممبران

صنعت تصفیه آب صنعتی به منظور تأمین آب با کیفیت برای مصارف مختلف، از جمله کاربردهای صنعتی، تجاری و خانگی، اهمیت چشمگیری پیدا کرده است. در این زمینه، فیلتر ممبران تصفیه آب صنعتی به عنوان یک راهکار پیشرفته و موثر در تصفیه آب به کار می‌رود.

این فناوری مدرن با استفاده از غشایی با منافذ کوچک، ترکیبات زیستی و غیره را از آب جدا کرده و آبی کیفیتی با استانداردهای بالا تولید می‌کند. در این مقاله، به بررسی عمیق فیلتر ممبران تصفیه آب صنعتی پرداخته و اهمیت، عملکرد، مزایا و نحوه استفاده از آن را بررسی می‌کنیم.

در اینجا به منظور آشنایی بیشتر با فیلتر ممبران لازم است ادامه مطلب را بررسی کنید تا بتوانید اطلاعات بیشتری در این حوزه کسب کنید.

فیلتر ممبران

فیلتر ممبران چیست؟

فرآیند تصفیه آب در صنعت به منظور حذف ذرات معلق، ترکیبات آلی و معدنی، باکتری‌ها و ویروس‌ها از آب، امری اساسی است. در این راستا، فیلتر ممبران تصفیه آب صنعتی به عنوان یک فناوری پیشرفته به کار می‌رود. غشاء ممبران با منافذ کوچک، تنها آب و اجزای کوچکتر از آن را عبور می‌دهد، به‌طوری‌که آب خروجی با کیفیت به دست می‌آید.

عملکرد فیلتر ممبران تصفیه آب صنعتی

عملکرد فیلتر ممبران

فرآیند تصفیه آب در فیلتر ممبران بر اساس اصول اسمز معکوس و میکروفیلتراسیون انجام می‌شود. آب تحت فشار از طریق غشا عبور می‌کند و ترکیبات آلی، ذرات معلق و اجزای میکروبی در سطح غشا به‌طور موثری جدا می‌شوند. این فرآیند باعث تولید آبی تصفیه شده می شود که حاوی اندازه‌های مولکولی یکنواخت و با کیفیت بالاست.

به عبارت ساده، در بررسی عملکرد فیلتر ممبران باید بدانید که فیلتراسیون ناخالصی‌ های آب را حذف می ‌کند و تقریباً خطر هرگونه آلودگی یا ذرات ناخالص موجود در آب را از بین می ‌برد. استفاده از این وسیله، منجر به تولید آب فیلتر شده می شود که تمیزتر و خالص تر از حالت اولیه خود است و آن را برای استفاده در مخازن بالا، سیستم های صنعتی و موارد دیگر ایمن می کند.

آب تصفیه شده می تواند به جلوگیری از آلودگی زیست محیطی کمک کند. به عنوان مثال، کشاورزان از آب تصفیه شده برای جلوگیری از تغییر سطح pH در خاک خود توسط مواد شیمیایی یا باکتری استفاده می کنند. تعادل pH یک جزء کلیدی در رشد محصولات مختلف است و بنابراین کشاورزان نمی توانند آلاینده های غیرمنتظره ای را که ترکیب خاک خود را تغییر می دهند، داشته باشند.

به طور مشابه، فیلتراسیون برای کشتی های باری که قصد دارند آب تصفیه شده را در بندر بعدی خود تخلیه کنند، ضروری است. اقیانوس یک اکوسیستم گسترده و متنوع است و میکروارگانیسم های یک منطقه می توانند اکوسیستم را در مکان دیگر به شدت تغییر دهند.

فیلتر کردن آب قبل از ریختن آن در بندر، از ورود حیوانات یا باکتری ها به بخش جدیدی از اقیانوس و تغییر شدید تنوع زیستی آن جلوگیری می کند. در نهایت، هر صنعتی که از آب برای اداره تجارت خود استفاده می کند، می تواند از فیلتر کردن آب قبل از استفاده بهره مند شود. سرمایه گذاری روی فیلتر ممبران باعث تولید آب تمیزتر و ایمن تر برای همه می شود.

انواع فیلتر ممبران صنعتی

 1. میکروفیلتراسیون (MF): در این نوع، غشاها با منافذی با اندازه بزرگتر از ۰.۱ میکرون، ذرات بزرگ‌تر از باکتری‌ها را جدا می‌کنند.
 2. اولترافیلتراسیون (UF): این فیلترها منافذی با اندازه کوچکتر از ۰.۰۱ میکرون دارند و به‌طور موثر اجزای مولکولی و باکتری‌ها را حذف می‌کنند.
 3. اسمز معکوس (RO): غشاهای RO تنها به آب اجازه عبور می‌دهند و مواد معلق، مواد آلی و حتی املاح معدنی از جمله نمک‌ها را از آب حذف می‌کنند.

فیلتر ممبران آمریکایی

فیلتر ممبران آمریکایی

فیلتر ممبران آمریکایی همانطور که از نام آن پیداست، مواد مضر را از آب جدا می کند و آن را بدون آلاینده و قابل استفاده در سیستم های تجاری و برای مصارف خانگی قرار می دهد. اما این فرآیند دقیقا چگونه کار می کند؟ پاسخ این است، به نوع سیستم فیلتراسیونی که استفاده می کنید بستگی دارد.

قبل از اینکه بتوانیم در مورد چگونگی تصفیه آب صنعتی صحبت کنیم، ابتدا مهم است که بفهمیم چرا اصلاً آب را فیلتر می کنیم. بر اساس سازمان زمین شناسی، آب یک حلال جهانی است، به عبارت دیگر، می تواند به راحتی تعداد زیادی از مواد دیگر را در خود حل کند. در حالی که حلالیت آب آن را به یک عامل تمیز کننده موثر تبدیل می کند، لذا ترکیب آلاینده های مختلف در آن باید بررسی شود.

فیلترها برای محافظت از سیستم شما در برابر هر گونه آلودگی یا سایر آلاینده های موجود در آب ضروری هستند. اگر ذرات آلوده، موفق شوند به یک سیستم وارد شوند، تجهیزات ممکن است از تجمع، گرفتگی و بسیاری از مسائل دیگر که می تواند طول عمر تجهیزات را کوتاه کند، رنج ببرند.

در واقع، این خطرات به قدری زیاد هستند که بسیاری از سازمان ها مرحله پیش فیلتراسیون را نیز اجرا می کنند. به عنوان مثال، سیستم هایی که از اولترافیلتراسیون استفاده می کنند، اغلب از پیش فیلتراسیون برای جلوگیری از ورود ذرات بزرگتر و محافظت از فیلتر اولیه خود در برابر گرفتگی یا آسیب های دیگر استفاده می کنند.

برای افرادی که در صنایعی مانند کشاورزی، تصفیه آب، نمک‌زدایی و موارد دیگر کار می ‌کنند، داشتن آب تمیز برای حفظ سلامت مشتریان و رونق کسب ‌وکارشان حیاتی است. بنابراین، افراد باید برای حفظ آب در شرایط ایمن و سالم به فیلتر ممبران آمریکایی متکی باشند.

مزایا و محدودیت‌های فیلتر ممبران تصفیه آب

مزایا:

 • تولید آب با کیفیت بالا
 • کاهش نیاز به مواد شیمیایی در فرآیند تصفیه
 • کاهش مصرف انرژی نسبت به روش‌های سنتی
 • جایگزینی مواد معدنی با آب خالص در برخی موارد

محدودیت‌ها:

 • نیاز به فشار بالا در فرآیند RO
 • حساسیت به ذرات معلق بالا در آب
 • نیاز به نگهداری و تعمیرات دوره‌ای

آشنایی با رایج ترین سیستم های فیلتراسیون

 سیستم های فیلتراسیون

تصفیه آب از 500 سال قبل از میلاد، زمانی که دانشمند یونانی بقراط یک فیلتر پارچه ای برای تصفیه آب ایجاد کرد، وجود داشته است. از آن زمان، انسان ‌ها روش ‌های فیلتراسیون بی ‌شماری را برای آب خود توسعه داده و آزمایش کرده ‌اند، از جوشاندن آن در زیر آفتاب داغ گرفته تا استفاده از زغال چوب و کلر برای کشتن میکروارگانیسم ‌ها.

اما امروزه فیلتراسیون چگونه کار می کند؟ برخی از اولین روش‌ های فیلتراسیون (مانند فیلترهای زغالی) هنوز در برخی ظرفیت ‌ها استفاده می ‌شوند.

با این حال، تکنولوژی مدرن درها را به روی طیف گسترده ای از روش های مختلف فیلتراسیون باز کرده است، که یکی از این روش ها استفاده از فیلتر ممبران است. رایج ترین سیستم های فیلتراسیون عبارتند از:

 • فیلترهای مبتنی بر صفحه
 • فیلتراسیون ممبران یا غشایی

فیلترهای مبتنی بر صفحه

یکی از رایج ترین انواع سیستم های تصفیه آب، فیلترهای مبتنی بر صفحه است. اکثریت قریب به اتفاق تمام سیستم‌ های تصفیه تجاری و صنعتی ابتدا با یک صفحه نمایش شروع می ‌شوند تا آنجا که ممکن است مواد معلق را فیلتر کنند. فیلترهای صفحه نمایش از یک صفحه توری (معمولاً از پلی استر یا فولاد ضد زنگ) برای به دام انداختن کثیفی، رسوبات و سایر زباله هایی که ممکن است در آب باشند استفاده می شود.

فیلترهای صفحه یکی از اولین ابزارهای فیلتراسیونی بودند که توسط بشر توسعه یافتند و حتی امروزه نیز روشی بسیار موثر برای تصفیه آب باقی مانده اند. با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که فیلترهای صفحه نمایش یک اشکال عمده دارند: آنها یک سیستم مسطح و دو بعدی هستند.

فیلتر صفحه نمایش استاندارد هیچ عمقی ندارد و این بدان معنی است که صفحه نمایش می تواند به راحتی مسدود شود. بسیاری با تمیز کردن منظم فیلتر این مشکل را برطرف می کنند. سطوح مختلفی از فیلترهای صفحه نمایش وجود دارد که از اندازه های مختلف تشکیل شده است، که به شما امکان می دهد تعیین کنید که فیلتر شما چند ذره را جذب می کند.

فیلتراسیون ممبران یا غشایی

هنگامی که فیلتراسیون باید به درجه بسیار ریزتری نسبت به فیلترهای ذرات تبدیل شود (زیر 10 میکرون)، فیلترهای ممبران یا غشایی بهترین راه حل هستند. که در اینجا فیلتر ممبران بهترین انتخاب است.

این بدان معناست که سیستم از فشار هیدرواستاتیکی برای فشار دادن آب به داخل غشاء استفاده می کند. با عبور آب، ذرات یا آلاینده های موجود در آب به دام می افتند و در نتیجه آب تصفیه شده خالص به وجود می آید.

سخن آخر

در این مقاله به بررسی گسترده‌ای از فیلتر ممبران صنعتی پرداختیم. این تکنولوژی مهم و حیاتی در جداسازی مواد و تصفیه محیط‌های مختلف است. با انتخاب مناسب نوع ممبران، کنترل دقیق فشار عملیاتی و مراقبت دقیق از تجهیزات، می‌توان از کارایی بالا و عمر طولانی این فیلترها بهره‌برد. درنهایت، فناوری فیلتر ممبران صنعتی تلاش ما را برای دستیابی به محیطی تمیزتر و فرآوری مواد با کیفیت را در دنیای صنعت تقویت می‌کند.

سوالات متداول

آیا فیلتر ممبران تصفیه آب مصرف انرژی زیادی دارد؟

خیر، فرآیند تصفیه با فیلتر ممبران از مصرف انرژی کمتری نسبت به روش‌های سنتی برخوردار است.

آیا فیلتر ممبران مناسب برای آب‌های شور و نمکی هست؟

بله، فیلترهای ممبران تصفیه آب معکوس از جمله RO می‌توانند آب‌های شور و نمکی را به‌طور موثر تصفیه کنند.

آیا فیلتر ممبران نیاز به تعویض دوره‌ای دارد؟

بله، در صورت لزوم و بسته به شرایط محیطی و کارکرد فیلترها، تعویض دوره‌ای غشاها ضروری است.

نویسنده: |تاریخ انتشار: 6 شهریور 1402|دسته بندی: قطعات تصفیه آب صنعتی|بدون دیدگاه on فیلتر ممبران|
به اشتراک بگذارید

محصولات دیگر

دیدگاه ها و نظرات

امتیاز ۵ از ۵ – ۱ رای
spinner در حال ثبت رای