نظرات کاربران :

استعلام قیمت این محصول

تماس جهت استعلام قیمت و ثبت سفارش

گیج فشار

گیج فشار که به آن فشار سنج نیز گفته می شود، یکی از اجزای دستگاه تصفیه آب صنعتی است و به منظور نمایش و کنترل فشار آب خارج شده از پمپ، بر روی دستگاه نصب می شود. این قطعه به طور مستقیم تاثیری روی کیفیت آب تصفیه شده ندارد و فقط ابزاری است که با آن می توان وضعیت دستگاه را کنترل کرد.

برای مثال گیج فشار نشان می دهد که دستگاه در حال کار است یا خاموش شده است و یا اینکه فیلترهای ممبران سالم هستند یا دچار نقص شده اند، آیا پمپ عملکرد درستی دارد و … در این مطلب می خواهیم اطلاعات بیشتری راجع به گیج فشار ارائه دهیم. همراه ما باشید.

معرفی گیج فشار دستگاه تصفیه آب صنعتی

برای ساخت دستگاه تصفیه آب صنعتی قطعات مختلفی همچون فیلترهای ممبران، پرشر وسل، پمپ، ابزار دقیق و … نصب می شوند که هر کدام کار ویژه خود را در دستگاه انجام می دهند.

یکی از قطعات اصلی دستگاه که ارتباط مستقیمی با تصفیه آب ندارد، گیج فشار است. این قطعه برای کنترل وضعیت سیستم استفاده می شود و با استفاده از آن می توان عملکرد پمپ، فیلترها و کل دستگاه را بررسی کرد. گیج فشار در دستگاه تصفیه آب صنعتی معمولا بعد از پمپ و پس از فیلترهای سوم و چهارم نصب می شود و انواع مختلفی هم دارد که باید با در نظر گرفتن یکسری فاکتورها، نوع مناسب را استفاده کرد.

عدد نرمال نمایشگر گیج فشار

عقربه نمایشگر گیج فشار دستگاه تصفیه آب برای نشان دادن عدد نرمال نمایشگر باید روی 6bar و مقدار 85PSI باشد. اگر این عقربه عدد کمتر 50PSI را نشان دهد احتمالا در فیلتر ممبران نقصی به وجود آمده است و در صورتی که عدد نشان داده شده بیشتر از این مقدار باشد، ممکن است بخش هایی از دستگاه تحت فشار باشند و احتمال ترکیدن وجود دارد.

همچنین اگر عدد نمایشگر گیج فشار کمتر از 20PSI باشد، بدین معناست که عمر پیش تصفیه به پایان رسیده است و باید فیلترهای سیستم پیش تصفیه تعویض شوند.

بررسی انواع گیج فشار

گیج فشار بر اساس سایز، روش اندازه گیری فشار و دیگر عوامل، شامل انواع مختلفی است که در این بخش شرح می دهیم:

گیج فشار دستگاه تصفیه آب صنعتی از نظر سایز شامل دو نوع گِیج فشار 2 و گیج فشار 2.5 می باشد.

گیج فشار 2 کوچک ترین فشارسنج است که در داخل براکت قرار داد، شیلنگ به انتهای آن وصل می شود اما گیج فشار 2.5 معمولا بر روی محفظه فیلتر نصب می گردد و فشار آب خروجی را اندازه می گیرد.

گیج فشار خشک از جمله رایج ترین فشار سنج ها محسوب می شود که در پروژه های تاسیساتی و صنعتی استفاده زیادی دارد. داخل این گیج فشار خالی است و عقربه نمایشگر، میزان فشار سیال را نمایش می دهد. فشارسنج خشک همواره مرتعش است زیرا دستگاه های مکانیکی و لوله هایی که به آن وصل هستند، مدام در حال لرزش هستند و به همین دلیل مقدار دقیق فشار سیال را نمی تواند نمایش دهد.

گیج فشار خشک به عنوان یکی از تجهیزات اندازه گیری فشار، قیمت مناسبی دارد. بدنه این دستگاه معمولا از استیل، آلومینیوم یا کروم ساخته می شود، اما به طور معمول جنس بدنه گیج های فشار خشک از آلومینیوم است.

گیج فشار روغنی مشابه همان گیج فشار خشک است اما داخل محفظه آن با گلیسیرین یا سیلیکون پر شده است. این ماده ها مانع از لرزش عقربه های فشار سنج می شوند و عدد دقیق تری نمایش داده می شود.

گلیسیرین و سیلیکون ویسکوزیته بالایی دارند و می توانند از لرزش عقربه فشار سنج جلوگیری کنند ضمن اینکه اصطکاک حرکت عقربه درون محوطه را کاهش می دهند که در افزایش طول عمر گیج فشار موثر است.

گیج فشار بردون تیوب متشکل از یک لوله خمیده به نام بردون است و هنگامی که این لوله در معرض فشار داخلی یا خارجی قرار می گیرد، تغییر شکل می دهد. در هنگام فشار به صورت داخلی، لوله از حالت خمیدگی به کشیدگی تغییر شکل پیدا می کند و پس از برطرف شدن فشار، به حالت اولیه بر می گردد.

این تکنیک اندازه گیری فشار مناسب در شرایط خلاء دقت کمتری دارد اما در مجموع کاربرد آن زیاد است و از رنج 0 تا 0.6 بار یا 0 تا 1600 بار و در کلاس های دقت 1 الی 4 ساخته می شود.

پاسخ سریع، قیمت مناسب، حساسیت بالا و اندازه گیری مستقیم فشار از مزایای گیج فشار بردون تیوب هستند و اگر بخواهیم به معایب آن نیز اشاره کنیم، نسبت به تغییرات دمایی حساس است و زمانی که در معرض شوک قرار می گیرد، از عمر مفید آن کاسته می شود.

گیج فشار دیافراگمی یکی دیگر از تکنیک های اندازه گیری فشار سیال است. این مدل فشار سنج، از تغییر شکل یک غشاء قابل انعطاف برای اندازه گیری فشار کمک می گیرد، دیافراگم بخش ورودی سیال به گیج را از بخش داخلی گیج جدا می کند. دیافراگم در واقع یک دیسک انعطاف پذیر است که می تواند به شکل مسطح یا به صورت موج های متحد المرکز باشد.

این نوع فشار سنج برای اندازه گیری دقیق فشار در سیالات گازی نیز استفاده می شود و در رنج های فشار 0 تا 0.6 بار یا 0 تا 600 میلی بار و در کلاس های دقت 0.1 و 2.5 ساخته می شود.

جداسازی سیال از فرآیند، مناسب برای فشارهای پایین، قیمت مقرون به صرفه، محدوده کاری گسترده و …. از مزایای گیج فشار دیافراگمی هستند. این مدل فشار سنج در موارد زیر کاربرد دارد :

  • هنگامی که سیال فرآیندی خورنده باشد و نیاز به تعویض مکرر گیج باشد.
  • اگر سیال مورد اندازه گیری دارای ذرات معلق و جامد است.
  • اگر احتمال یخ زدن یا جامد شدن سیال وجود داشته باشد.
  • برای فرآیندهای صنایع بهداشتی و غذایی

گیج اختلاف فشار برای اندازه گیری اختلاف فشار دو نقطه از سیستم کاربرد دارد و بر خلاف سایر مدل های فشار سنج، دارای دو ورودی سیال می باشد. این نوع گیج فشار، اختلاف فشار را در دو نقطه اندازه گیری می کند و تفاوت آنها را در صفحه نمایش نشان می دهد.

بیشترین استفاده از گیج اختلاف فشار در دستگاه های تصفیه آن صنعتی است. در این دستگاه زمانی که فیلتر دچار گرفتگی شود، فشار افت می کند و گیج فشار اختلاف می تواند اختلاف فشار ورودی و خروجی را نشان دهد.

گیج فشار دیجیتال فشاری را که اندازه گیری کرده است را به صورت دیجیتال بر روی صفحه نمایش نشان می دهد و دارای دقت بسیار بالایی است. صنایع نفت و گاز، تجهیزات، تعمیرات و نگهداری و کالیبراسیون از موارد استفاده گیج فشار دیجیتال هستند.

نحوه عملکرد گیج فشار در دستگاه تصفیه آب صنعتی

گیج فشار در دستگاه تصفیه آب صنعتی به منظور بررسی و قابل مشاهده کردن فشار در بخش های مختلف دستگاه استفاده می شود. اولین گیج فشار میان فیلتر شنی و کارتریجی قرار می گیرد و یک گیج فشار هم بعد از فیلتر کارتریج گذاشته می شود.

یکی دیگر از گیج فشار ها نیز بعد از پرشر وسل قرار دارد تا به کمک آن، فشار ورودی به پمپ نشان داده شود. در اکثر دستگاه های تصفیه اب صنعتی، یک گیج فشار نیز در قسمت پساپ قرار داده می شود.

گیج فشار می تواند اندازه فشار سیال ورودی را تشخیص دهد و آن را بر حسب کمیت های فشار، به نمایش بگذارد. در طراحی این فشار سنج از یک سنسور استفاده می شود که تحت تاثیر فشار است، زمانی که سنسور تحت تاثیر فشار قرار می گیرد باعث یک تغییر حالت فیزیکی در آن می شود این تغییر حالتی که در سنسور ایجاد شده است از طریق چرخ دنده ‌هایی به یک نمایشگر منتقل شده و در پایان، میزان فشار بر روی یک صفحه‌ مندرج نشان داده می‌ شود.

نکات خرید و انتخاب گیج فشار

گیج فشار در طرح ها، جنس ها و انواع مختلفی طراحی می شود و در هر صنعتی بسته به اینکه کدام فعالیت های صنعتی انجام می گیرد باید مدل مناسب تهیه شود.

در خرید گیج فشار توجه به نکات زیر ضروری است :

  • واحد اندازه‌ گیری گیج فشار
  • بازه کاری
  • اندازه صفحه
  • کلاس دقت
  • جنس گیج فشار
  • نوع و سایز اتصالات

واحد اندازه ‌گیری گیج فشار

گیج فشار ها دارای واحد اندازه گیری مخصوصی هستند که از جمله مهم ترین آنها psi است. سایر گیج فشار ها نیز از واحدهای اندازه گیری اتمسفر، تور و سانتی متر جیوه استفاده می کنند.

بازه کاری

گیج فشار با توجه به نوع طراحی و جنس، محدوده مشخصی از فشار را می تواند اندازه گیری کند. برای دستگاه تصفیه آب صنعتی نیاز به استفاده از گیج فشار با رنج مناسب بازه کاری است.

اندازه صفحه

اندازه صفحه انواع گیج فشارها متفاوت است و شرکت ها بر اساس استانداردهای خود اندازه صفحات را طراحی می کنند. اندازه صفحه گیج فشار دستگاه تصفیه آب صنعتی می ‌تواند ۴۰، ۵۰، ۶۳، ۸۰، ۱۰۰، ۱۶۰ و ۲۵۰ میلی ‌متر باشد.

کلاس دقت (KL)

کلاس دقت در گیج فشار، حد نهایی درصد خطای اندازه ‌گیری گیج فشار را نسبت به بازه کل اندازه ‌گیری، مشخص می کند. به عنوان مثال یک گیج فشار ۱۰ بار و کلاس دقت ۴ امکان خطای اندازه‌ گیری تا ۴% از ۱۰ بار یعنی ۰.۴ بار را دارد.

مشکل در عملکرد گیج فشار

گیج فشار در دستگاه تصفیه آب صنعتی ممکن است خراب شود. خراب شدن این قطعه چند حالت دارد، اعداد را بیشتر از مقدار واقعی نشان می دهد، عدد بر روی مقداری مشخص ثابت شده است و تکان نمیخورد، عقربه بر روی صفر قرار دارد و هیچ تغییری نمی کند، صفحه نمایش سیاه می شود و یا اینکه عقربه لرزش بسیار شدید دارد.

برای تعمیر گیج فشار ابتدا مطمئن شوید که خراب است و عمل نکردن آن به دلیل کار نکردن پمپ تصفیه آب یا شیر برقی نیست. سپس برای تعمیر، ابتدا بررسی کنید که روزنه ورودی به گیج فشار مسدود نشده باشد زیرا در صورت مسدودی، آب وارد فشار سنج نمی شود و طبیعتا عدد صفر را نشان می دهد.

برای رفع این مشکل باید از درون هوزینگ سوم که گیج فشار درون آن پیچ شده است، با یک سوزن یا شی نوک تیز، مسیر روزنه باز شود.

همچنین ممکن است قطعات داخلی خراب شده باشند و همین موضوع باعث شود عقربه حرکتی نکند.

خرید گیج فشار دستگاه تصفیه آب صنعتی

برای خرید گیج فشار دستگاه تصفیه آب صنعتی می توانید شرکت پی آب پالیز را انتخاب کنید. این شرکت به صورت تخصصی در زمینه تولید انواع دستگاه های تصفیه آب و قطعات داخلی آن فعالیت می کند و تشکیل شده از تیمی حرفه ای و مجرب است.

جهت خرید گیج فشار از این شرکت می توانید مشخصات و قیمت محصول را در وبسایت ببینید و در صورت تمایل، به صورت اینترنتی سفارش دهید. همچنین امکان بهره مندی از مشاوره قبل از خرید برای مشتریان عزیز فراهم می باشد.

سوالات متداول

گیج فشار چیست؟

گیج فشار به عنوان دستگاه فشار سنج ساخته می شود و یکی از کاربردهای آن در دستگاه تصفیه آب صنعتی است.

گیج فشار در دستگاه تصفیه آب صنعتی کجا نصب می شود؟

در دستگاه تصفیه آب صنعتی معمولا از چند فشارسنج میان فیلتر شنی و کارتریجی، بعد از فیلتر کارتریجی و در بخش های دیگر استفاده می شود.

گیج فشار با کیفیت خوب را از کجا تهیه کنیم؟

در صورت نیاز به خرید گیج فشار دستگاه تصفیه آب صنعتی، می توانید از طریق شرکت پی آب پالیز اقدام نمایید.

نویسنده: |تاریخ انتشار: 4 اسفند 1401|دسته بندی: قطعات تصفیه آب صنعتی|بدون دیدگاه on گیج فشار|
به اشتراک بگذارید

محصولات دیگر

دیدگاه ها و نظرات

امتیاز ۵ از ۵ – ۱ رای
spinner در حال ثبت رای