استعلام قیمت این محصول

تماس جهت استعلام قیمت و ثبت سفارش

شیر اتوماتیک و دستی

در دستگاه های تصفیه آب صنعتی برای کنترل دقیق جریان آب در مراحل مختلف، از شیرهای کنترلی استفاده می شود و بر اساس پیچیدگی دستگاه، انواع شیرها برای کنترل دقیق کاربرد دارند. شیرهای دستگاه تصفیه آب صنعتی شامل انواع مختلف اتوماتیک و دستی هستند که در بخش های مختلف سیستم بسته به وظیفه ای که بر عهده دارند، باید از شیر نوع خاص استفاد کرد.

به همین دلیل در یک سیستم از مدل های مختلف شیر اتوماتیک و دستی استفاده می شود تا اطمینان حاصل شود فرایند تصفیه آب تحت کنترل کامل می باشد. در این مطلب می خواهیم درباره انواع شیر دستگاه تصفیه آب صنعتی اطلاعاتی را ارائه کنیم. همراه ما باشید.

انواع شیر در دستگاه تصفیه آب صنعتی

در دستگاه تصفیه آب صنعتی ro از انواع شیر استفاده می شود که از جمله آنها عبارتند از :

دریچه الکترومغناطیسی متشکل از یک زبانه برای باز و بسته شدن شیر است و به وسیله دریچه، عبور یا قطع جریان آب تحت کنترل است. این زبانه که شبیه به پیستون است، با استفاده از یک میدان الکترومغناطیسی که توسط یک آهنربا تولید می شود، به بالا و پایان می رود و بر اساس اینکه دریچه در حالت عادی باز یا بسته باشد، با قطع و وصل شدن جریان الکتریکی شیر نیز باز و بسته می شود.

شیر پروانه ای و توپی به صورت دستی و با یک اهرم کنترل می شود اما می توان به صورت الکتریکی نیز آن را کنترل کرد. شیر توپی، گلوله ای دارد که وسط آن سوراخ شده است تا بر اساس جهت گیری گلوله داخل شیر، جریان آب را قطع و وصل کند اما در شیر پروانه، یک صفحه دیسک نازک وجود دارد که می توان با اهرمی که به این صفحه وصل است، آن را باز و بسته کرد.

شیر قطع اتوماتیک با فشار جریان آب باز و بسته می شود. این نوع شیر معمولا در پایین دست سیستم اسمز معکوس به منظور کنترل جریان ورودی به مخزن استفاده می شود و عملکرد آن بدین صورت است اگر در پایین دست فشاری را حس کند، نشان مسدود شدن مسیر جریان آب می باشد و بسته می شود.

نحوه کارکرد شیر قطع اتوماتیک به صورت مکانیکی است و به جریان برق نیاز ندارد به همین دلیل در مصرف انرژی سیستم صرفه جویی می کند.

شیر کنترل یکی دیگر از شیرهای مورد استفاده در دستگاه تصفیه آب صنعتی است. این شیر به صورت یک طرفه است و فقط اجازه عبور جریان را در یک جهت می دهد. به دلیل همین ویژگی، وظیفه اصلی آن جلوگیری از برگشت آب در مسیر اشتباه است.

شیر کنترل دارای یک فنر برای کنترل جریان آب می باشد و زمانی که جریان از طرف اشتباه وارد می شود، شیر برای مانع شدن از ورود اشتباه جریان، با فشار بسته می شود. این نوع شیر دارای دسته یا اهرم برای کنترل نیست و به صورت اتوماتیک کار می کند.

شیر شناور در دستگاه تصفیه آب صنعتی به منظور قطع کردن جریان ورودی و یا خاموش کردن سیستم در زمان رسیدن آب به یک سطح معین، استفاده می شود. با رسیدن آب داخل مخزن به سطح مورد نظر، سوپاپ شناور بالا می رود و با وصل شدن به یک اهرم، به صورت مکانیکی دریچه را می بندد سپس با کاهش سطح آب، دریچه شناور دوباره باز می شود.

وظیفه شیر اتوماتیک و دستی

همانطور که در بررسی انواع شیر اتوماتیک و دستی دستگاه تصفیه آب صنعتی توضیح داده شد، از مدل های مختلف این شیر برای کنترل جریان های موجود در آب استفاده می شود. حال در این بخش می خواهیم بررسی کنیم که اصلی ترین شیرهای دستگاه تصفیه آب کدام ها هستند و چه وظایفی دارند.

شیر خوراک ورودی به سیستم تصفیه آب

پس از وارد شدن آب به سیستم تصفیه آب صنعتی، ابتدا از شیری عبور می کند که جریان آب آلوده را به سیستم کنترل می کند. این شیر به اسم شیر خوراک ورودی است و بر اساس طراحی و پیچیدگی های سیستم می توان از سه نوع برقی، توپی و پروانه ای آن در این جایگاه استفاده کرد.

شیر خوراک ورودی در زمان های شستشو و تعمیرات دستگاه تصفیه آب صنعتی قابل بسته شدن است و می توان با بستن این شیر، سیستم اصلی تصفیه آب را (اسمز معکوس) از سیستم پیش تصفیه جدا کرد.

شیر قطع اتوماتیک جریان

بعد از عبور آب خوراک از پمپ فشار بالا، شیر قطع اتوماتیک جریان قرار داده می شود که وظیفه آن، کنترل فشار درون سیستم و محافظت از ماژول های اسمز معکوس می باشد. این شیر در صورت بالا برفتن فشار سیستم، با قطع جریان سیستم را خاموش می کند و تا بازگشت فشار به حالت عادی، بسته خواهد بود.

شیر قطع اتوماتیک جریان بر اساس مدل و موقعیت دستگاه می تواند از نوع الکترومغناطیسی یا پنوماتیکی باشد.

شیر کنترل فشار

شیر کنترل فشار در مسیر جریان تغلیظ شده قرار می گیرد و وظیفه اصلی آن، کنترل فشار سیستم است. با بسته شدن شیر کنترل فشار ، فشار عملیاتی سیستم کنترل می شود و از انواع مختلف آن نیز می توان برای دستگاه تصفیه آب صنعتی استفاده کرد.

شیر‌های پروانه ای برای کنترل دستی، شیر‌های برقی و الکترومغناطیسی نیز برای کنترل دقیق تر استفاده می شوند.

شیر جریان برگشتی

در دستگاه های تصفیه آب صنعتی اسمز معکوس ممکن است نیاز باشد که بخشی از جریان غلیظ شده به قبل از پمپ فشار بالا منتقل شود تا دوباره وارد سیستم شده و عملیات تصفیه مجدد بر روی آن انجام گیرد. از شیر جریان برگشتی به عنوان چهارمین شیر در دستگاه تصفیه آب صنعتی، بدین منظور استفاده می شود.

در این حالت از یک شیر توپی، یا پروانه ‌ای و یا در سیستم ‌های اتوماتیک از شیر مغناطیسی کار گرفته می شود. البته لازم است بدانید که شیر کنترل فشار در سیستم های چند مرحله ‌ای که جریان خروجی از مرحله اول برای تصفیه بیشتر به مرحله بعد منتقل می‌شود کارایی ندارد و استفاده نمی شود.

شیر کنترل جریان تصفیه شده

شیر کنترل جریان تصفیه شده به صورت یک طرفه پس از خروجی آب تصفیه شده از سیستم اسمز معکوس قرار می گیرد تا از برگشت جریان آب جلوگیری کند. اگر در مسیر جریان تصفیه شده فشار افزایش یابد ممکن است باعث آسیب جدی به سیستم شود در حالی که شیر کنترل جریان تصفیه شده می تواند از این مشکل جلوگیری کند.

شیر کنترل توزیع

اگر آب تصفیه شده توسط دستگاه اسمز معکوس از جریان مورد نیاز بیشتر یا کمتر باشد، آب تصفیه شده داخل مخازن نگهداری می شود و برای توزیع آب در این مخازن، شیر کنترل توزیع کاربرد دارد. شیر دریچه ای 3 طرفه کنترل توزیع کمک می کند که جریان آب وارد مخازن مربوطه شود.

شیر مخزن

شیر مخزن برای جلوگیری از سر ریز شدن مخزن آب تصفیه شده استفاده می شود و زمانی که دو سوم از ظرفیت مخزن پر شود، مسیر جریان را قطع می کند.

شیر خروجی محصول

یکی از شیرهای دستگاه تصفیه آب نیز شیر خروجی آب است که برای نظارت بر آب تصفیه شده بلافاصله بعد از غشای اسمز معکوس قرار دارد و اغلب به شکل توپی ساده است.

انواع شیر دستی، اتوماتیک و نیمه اتوماتیک

شیر های دستگاه تصفیه آب صنعتی از نظر عملکرد شامل انواع دستی و اتوماتیک هستند که در این بخش بیشتر بررسی می کنیم :

شیر نیمه اتومات

شیر فیلتری نیمه اتومات، شیری است که برای ورود و خروج آب توسط یک اهرم سه حالته کنترل می شود و اپراتور می تواند تغییرات لازم را در این شیر ایجاد کند.

شیر نیمه اتومات دارای سه حالت اصلی فیلتر، بکواش و شستشو سریع است. در حالت فیلتر، آب از قسمت بالای فیلتر شنی وارد می شود و توسط نازل پایین خارج می گردد تا عمل فیلتراسیون انجام بگیرد.

در حالت بکواش، آب ورودی فیلتر شنی از نازل پایین وارد می شود و سپس از قسمت پایین آب، به سمت محتوای مخزن حرکت می کند و عمل شستشو انجام می شود. در حالت شستشو سریع نیز مشابه با حالت فیلتراسیون، آب از قسمت بالای فیلتر شنی وارد می شود اما با این تفاوت که به جای خارج شدن آب به سمت مصرف کننده سیستم، آب را از طریق بکواش دور می ریزد.

شیر اتوماتیک

شیر های اتوماتیک توسط نیروی برق تغییر حالت می دهند و نیازی به حضور اپراتور نیست. عملکرد این نوع شیر، توسط اپراتور برنامه ریزی می شود و برای تغییر برنامه شیر نیاز به تنظیمات مجدد می باشد.

شیر برقی

شیر دستی

شیر دستی یکی دیگر از انواع شیرها در دستگاه تصفیه آب صنعتی است که دارای سه وضعیت مختلف می باشد. حالت اول که با سرویس (Service) شناخته می ‌شود، در زمانی استفاده می شود که فیلتر شنی و فیلتر کربنی در مسیر تصفیه آب قرار دارند. حالت بکواش یا شست و شوی معکوس نیز زمانی که ذرات درشت موجود در آب در فیلترها به دام افتاده اند و باعث اختلال در عملکرد آنها شده اند، استفاده می شود.

حالت بکواش شیر دستی کمک می کند که آب با سرعت بیشتری نسبت به حالت سرویس، از فیلترها عبور کند تا این بسترها به اندازه کافی فشرده شده و فیلتر بتواند دوباره در حالت سرویس قرار بگیرد.

برای استفاده از فیلتر دستی در دستگاه تصفیه آب صنعتی، نیاز به حضور اپراتور است و تغییر حالت های شیر باید به صورت دستی انجام شود.

تفاوت شیر اتوماتیک و دستی

تفاوت اصلی شیر اتوماتیک با شیر دستی در این است که در حالت اتومات، شیر فیلتر طبق تنظیماتی که از قبل توسط کاربر دستگاه بر روی آن صورت گرفته عمل می کند و عملیات بکواش را طی بازه های زمانی مشخص شده انجام می دهد اما شیر دستی همانطور که از اسم آن نیز مشخص است باید به صورت دستی تنظیم شود.

از نظر قیمتی نیز طبیعتا قیمت شیر اتوماتیک بیشتر است اما در مقابل مزایای بیشتری هم دارد، سهولت در استفاده از شیر اتوماتیک و زمانبندی دقیق آن هزینه های عملیاتی را هم کاهش می دهد.

شیر سختی گیر در دستگاه تصفیه آب صنعتی

شیر سختی گیر در دستگاه تصفیه آب صنعتی وظیفه اندازه گیری میزان جریان عبور آب از مخزن را به عهده دارد. این شیر با اندازه گیری میزان عبور آب و یا زمان کارکرد دستگاه، شروع عملیات احیا را تشخیص می دهد و کار خود را آغاز می کند.

نحوه عملکرد شیر سختی گیر بستگی به عواملی همچون میزان سختی آب ورودی، حجم آب عبوری از بستر، تعداد افراد استفاده ‌کننده از آب تصفیه ‌شده و … دارد و قابل برنامه ریزی است همچنین برنامه ریزی این شیر باید توسط اپراتور و در زمان نصب سیستم انجام گیرد.

خرید انواع شیر اتوماتیک و دستی تصفیه آب

برای خرید انواع شیرهای کنترلی دستگاه تصفیه آب صنعتی، به شرکت پی آب پالیز مراجعه کنید. این شرکت مهندسی که از تیمی حرفه ای و مجرب تشکیل شده است، سازنده دستگاه های تصفیه آب صنعتی و عرضه کننده قطعات داخلی دستگاه می باشد.

شما می توانید برای بهره مندی از مشاوره و خرید قطعات دستگاه همچون شیر دستی و اتوماتیک، با شرکت تماس بگیرید و سپس در صورت نیاز، به صورت اینترنتی سفارش دهید.

نویسنده: |تاریخ انتشار: 5 اسفند 1401|دسته بندی: قطعات تصفیه آب صنعتی|بدون دیدگاه on شیر اتوماتیک و دستی|
به اشتراک بگذارید

دیدگاه ها و نظرات

امتیاز ۵ از ۵ – ۱ رای
spinner در حال ثبت رای